OPTIMALIZÁTORY VÝKONU / PŘÍPRAVA
Krátké běhy od 60 do 200 m řadíme do skupiny rychlostně-silových atletických disciplín. Jedná se o výkony krátkodobé, prováděné maximální intenzitou. Z hlediska pohybové struktury se jedná o pohyb cyklický.
Zdrojem energie pro svalovou činnost tohoto typu je adenosintrifosfát (ATP). Zásoba ATP ve svalech vystačí na několik málo sekund, k jeho obnově je využívána zásoba kreatinfosfátu (CP), která postačí na dobu zhruba do 10 s, následuje anaerobní glykolýza. Při ní vzniká v organismu kyslíkový deficit dosahující až 95 % kyslíkové poptávky. Energie je čerpána na dluh, přitom se ve svalech a krvi zvyšuje množství laktátu a dochází k poklesu pH, tedy k zakyselení svalů. Kyslíkový dluh je pokryt až po ukončení výkonu.
Z tohoto důvodu je třeba zaměřit se při přípravě na závody na:
- dostatečné zásoby glykogenu ve svalech a játrech (sprintech čerpá tělo energii právě z něj),
- udržení aktivní svalové hmoty,
- zvýšení síly a výbušnosti,
- snížení zakyselení svalů.
Kromě důsledného doplňování komplexních sacharidů je také důležité tělu denně dodávat bílkoviny (proteiny) / aminokyseliny, které si neumí uložit do zásoby. Proteiny jsou nutné mimo jiné pro reparaci tkání po tréninku a k obnově svalových vláken. Proteinové nápoje lze po lehčích trénincích využít místo regeneračního nápoje.
Uvedené suplementy je vhodné užívat v předstihu, několik týdnů před hlavní sezónou.