Ať už si užíváte krásných letních dní s přáteli na zahradě nebo zlepšujete svou kondici a techniku pohybu v letním sportovním kempu, nejspíš i vás navštíví nenechavé vosy, které si chtějí přilepšit nějakým kouskem jídla nebo troškou sladkého nápoje (lákat je samozřejmě mohou i sportovní nápoje, které obsahují sacharidy). Vosy, sršni a včely dokážou potrápit v létě všechny sportovce, kteří tráví hodně času venku (na kole, při běhu a plavání) a dokáží vyvést z rovnováhy i sportovce při závodech. Hmyz přitahuje pot a barevné sportovní oblečení. Rychlé pohyby jej činí agresivním.
Večer zase čas na regeneraci narušují malí nezvaní návštěvníci s otravným pisklavým hlasem, kteří se těší, až si na vás pochutnají. Komáři způsobují svědivé štípance, ale závažné alergické reakce jsou, na rozdíl od bodnutí včely, vosy nebo sršně, naštěstí vzácné. Svou oběť komáři poznají podle vydechovaného oxidu uhličitého a není pro ně problém vyhledat vás i na značnou vzdálenost.
To už k létu prostě patří. Výskyt hmyzu ve vašem okolí však můžete výrazně omezit. Vyzkoušejte některé z tipů, které vám v tomto článku přinášíme. A pokud se přece jen neubráníte a vosa, včela nebo komár vás bodne, máme pro Vás prostředek, který zaručeně bolavé místo zklidní a sníží úporné svědění - COOL-X SOS ALOE GEL.
Jak se vyhnout hmyzímu bodnutí při cvičení?
Během cvičení často utírejte pot na těle.
Vyhněte se používání parfémovaných deodorantů.
Volte světlé a decentní sportovní oblečení.
Jak odehnat hmyz z vašeho okolí a předejít bodnutí?
Na stole, u kterého sedáváte, zapalte citronovou vonnou svíčku, nebo nakapejte do difuzéru citronelový, mátový, hřebíčkový nebo levandulový éterický olej. Na trhu jsou dostupné i vonné spirálky, které se zapálí a páry, které se uvolňují, účinně likvidují hmyz.
Pokrmy a nápoje na stole přikryjte poklopem. Jakmile jídlo sníte, zbytky odložte do chladničky. Láhve se sladkými nápoji zavřete víčkem a sklenice s pitím překryjte táckem.
Do oken a dveří umístěte sítě proti hmyzu. Zabráníte tak vosám přístup do vašeho domu či bytu.
Před konzumací nápojů (pozor na plechovky) či pokrmů (např. na zmrzlině) se ujistěte, že na nich není vosa ani včela.
Můžete si vyrobit lapače vos z plastové láhve, do které nalijete šťávu a pár kapek saponátu a rozmístíte je dál od místa, kde většinou pobýváte.
Můžete vyzkoušet rozmístit okolo domu umělá vosí hnízda (makety), jež vosy vnímají jako konkurenci.
Využít lze i repelent na vosy nebo komáry.
Noste světlé oblečení (nikoli však křiklavě žluté, které hmyz naopak přitahuje). Cyklistický dres mějte zapnutý až ke krku. Při jízdě na motocyklu mějte takové oblečení, aby vám vosa nemohla vlétnout při jízdě do rukávu nebo do nohavice.
Pokud se ve vaší blízkosti, ať už na zahradě, na terase, v bytě či domě vyskytuje vysoký počet vos, lze použít řadu velmi účinných insekticidů či sprejů proti vosám.
Jestliže máte na zahradě ovocné stromy, spadlé ovoce pravidelně večer sbírejte.
Pokud vosa létá okolo vás, pokuste se nemáchat rukama a raději zůstat v klidu. Jestliže na vás vosa přistane, rychle ji "odpinkněte" rukou, nesfoukávejte ji ze sebe.
Odpadky schraňujte co nejdále od posezení, v uzavřených pytlích nebo uzavřené popelnici.
Vysaďte si na zahradě muškáty, mátu, tymián, bazalku, pelyněk, rozmarýn, vavřín a eukalyptus.
Aby vás neštípla včela, nechoďte v trávě naboso, zvlášť, pokud tam roste mnoho jetele. Případně použijte barefoot boty. Pokud jedete na závody, vemte si s sebou pohodlné pantofle, protože pokud vás bodne včela do chodidla, může se lehce stát, že se do jiné obuvi nevejdete.
Komáry můžete od nočního výletu do vaší ložnice odradit pomocí elektrického odpařovače, které umístíte do zásuvky ve vašem bytě nebo domě. Nezapoměňte ale větrat, protože se nesmí používat v uzavřeném prostoru. Ochránit se můžete také zavěšením moskytiéry nad postel.
Spolehlivé jsou i elektrické lapače na komáry a jiný hmyz. Nalákají vetřelce na UV světlo, jež vyzařují, a následně je zahubí elektrickým výbojem. Jedná se o spolehlivý a také ekologický způsob, jak se zmyzu zbavit. Na trhu najdete přístroje jak k použití v domácnosti, tak ve venkovních prostorech – ty oceníte především při posezení na zahradě, balkoně či terase, především ve večerních hodinách.
Znemožněte komárům, aby se vylíhli ve stojaté vodě okolo vašeho domu. Pokud máte nádrž na vodu, pak ji vybavte víkem nebo sítí. Jestliže například chytáte dešťovou vodu, pak zkuste komáří larvy zlikvidovat. Osvědčeným prostředkem je obyčejný rostlinný olej (řepkový, slunečnicový). Opatrně jej lijte na hladinu tak, aby ji olej zcela pokryl – to znemožní larvám dýchat a uhynou.
Co dělat, když vás hmyz bodne?
Sportovci jsou při bodnutí hmyzem rizikovou skupinou. Za normálních okolností by měl daný člověk po bodnutí pouze lokální otokovou reakci. Pokud má ale 80 kilometrů "v nohou" a jeho organismus je rozpumpovaný, může dostat šokovou reakci a je nutné zavolat záchrannou službu. Větší pozor by si měli dávat také atopici.
Při bodnutí včelou je nutné včasné odstranění žihadla (nutno vytlačit jako třísku nehtem nebo platební kartou, žihadlo se nevytahuje pinzetou).
Mějte vždy u sebe volně prodejné antihistaminikum, jako jsou Zodac, Zyrtec nebo Claritine. Člověk by měl mít v rezervě dvě tabletky, které si může v malém odstřiženém platíčku nosit v peněžence a v případě hmyzího bodnutí ihned zapít a spolknout.
Je nutné co nejrychleji zavolat zdravotnickou záchrannou službu vždy, když dojde k zasažení rizikových měkkých tkání, obličeje, úst nebo krku. Zpozorněte, jakmile ucítíte svědění na dlaních nebo ploskách nohou nebo zaregistrujete náhlou rýmu nebo ucpaný nos, svědění očí, potíže s polykáním a mluvením, dušnost, tachykardii, závratě a nevolnost. V takovém případě také raději zavolejte sanitku.
V případě otoku v dýchacích cestách (např. bodnutí do jazyka) cucejte kostky ledu a dejte si chladný obklad na krk.
Pokud se u vás v minulosti již vážná alergická reakce projevila, noste u sebe vždy tzv. adrenalinové pero a v případě bodnutí hmyzu ho ihned aplikujte a volejte linku 155 (nezapomeňte adrenalinové pero v autě, kde svou účinnost kvůli vysoké teplotě může ztratit a bude vám tak jako tak k ničemu).1
Proč hmyzí bodnutí svědí?
V případě vosího, včelího a sršního bodnutí se žihadlem do těla dostane jed, což je koktejl aminokyselin, biogenních aminů, které způsobují bolestivou reakci na bodnutí, enzymů, které mají neurotoxické účinky, a polypeptidů, které jsou odpovědné za otoky po bodnutí. Chemické složení jedu je charakteristické pro každý druh.2
Komár zase při vpichu vypustí do ranky sliny obsahující látky proti srážení krve, aby mohl v klidu pít krev. A právě tyto látky vyvolají svědivou reakci.3
Ve chvíli, kdy se dostanou komáří sliny nebo jed do těla, zareaguje imunitní systém a spustí produkci histaminu, jež má na svědomí alergickou reakci, jejíž výsledkem je zarudnutí, otok a podráždění v místě vpichu.4
Pokud svědění přetrvává déle než 48 hodin, navštivte raději svého lékaře.
Jak zmírnit bolestivost a svědění v místě vpichu?
Snažte se svědivé místo neškrábat (byť jsme si vědomi, že to vyžaduje téměř nadlidskou vůli). Udržujte nehty krátké, aby nedošlo k poškození kůže, pokud se poškrábete, jinak by hrozilo nebezpečí zanesení infekce do rány (především u dětí a starších lidí doporučujeme ranku vydesinfikovat).
Studená koupel, sprcha nebo obklad mohou pomoci zmírnit svědění. Nechte působit cca 10 minut. Jemně se osušte čistým ručníkem, ale nedrhněte se a nepoužívejte ručník ke škrábání. Led by neměl přijít do přímého styku s kůží. Doma i na cestách se vyplatí mít v autě instantní ledový obklad COOL-X INSTANT ICE PACK, který jednoduše aktivujete stlačením sáčku.
Noste volné bavlněné oblečení. To může pomoci zabránit přehřátí, které může zhoršit svědění. Vyhněte se tkaninám, které dráždí pokožku, jako je vlna nebo velmi strukturované tkaniny.
Několikrát denně postižené místo natřete COOL-X SOS ALOE GEL. Tento hojivý a chladivý gel představuje řešení při svědění a otoku způsobeného bodnutím hmyzem. Můžete jej používat bez obav i u dětí, nemá žádné vedlejší účinky. Je to skvělý pomocník do každé domácnosti, ideální je také pro zklidnění pokožky po opalování nebo po požahání kopřivami.
Jakým způsobem působí aktivní látky SOS ALOE GELU?
Hlavními složkami COOL-X SOS ALOE GELU je aloe vera a mentol.
Rostlina Aloe vera se tradičně používá k léčbě poranění kůže (popáleniny, řezné rány, bodnutí hmyzem a ekzémy) a také vnitřně při trávicích problémech, protože má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti a velmi dobře hojí rány na sliznicích. Nejvíce probádanou látkou v listech aloe, která pomáhá s hojením, je aloin.5, 6, 7
Výsledky studií naznačují, že Aloe vera urychluje hojení ran nejspíš tím, že podporuje proliferaci a migraci fibroblastů a keratinocytů (buněk pojivové tkáně a specializovaných buněk pokožky) a chrání keratinocyty před buněčnou smrtí.8
Ze studií vyplývá, že mentol vykazuje aktivitu při hojení kožních ran tím, že moduluje antioxidační systém buněk a zánětlivou odpověď, navíc stimuluje epitelizaci (pokrytí novou tkání).9, 10
Lokální aplikace mentolu je oblíbenou formou chladové terapie, neboť ránu pocitově ochlazuje a ulevuje od svědění. Chemicky spouští chladové receptory a zvyšuje prokrvení kůže.11
Co si z článku odnést?
V letních měsících se sice hmyzu zcela nevyhnete, ale můžete jeho výskyt ve vašem okolí zásadně snížit. Pokud vás nakonec přece jen něco bodne, vyplatí se mít u sebe (ať už doma, na cestách nebo při tréninku) antihistaminika, samochladící sáček a chladivý gel s hojivými účinky od finské značky Cool-X, které Vám velmi rychle uleví od bolesti, otoku a svědění v místě vpichu. Tito pomocníci nezaberou téměř žádné místo ani v baťohu. V tomto případě je dobré se řídit skautským heslem: "Vždy připraven."